K1500E70RP2
Mfr.Part #
K1500E70RP2
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
SIDAC 140-170V 1A TO92
Thyristors - DIACs, SIDACs
Current - Peak Output :
1A
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakover :
140V~170V
Terminal Position :
BOTTOM
Single
Case Connection :
Isolated
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Pin Count :
3
Hold Current :
150mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
2
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
1A
HTS Code :
Terminal Form :
Wire
Datasheets
K1500E70RP2
Littelfuse K1500E70RP2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Taiwan Semiconductor
    DIAC-TRIGGER DIODE, 400MW, 34V V
  • Powerex, Inc.
    SIDAC 7-9V 1A TO92
  • STMicroelectronics
    DIAC 35-45V 2A DO35
  • STMicroelectronics
    DIAC 28-36V 2A MINIMELF
    SIDAC 240-280V 1A DO214