K1500SRP
Mfr.Part #
K1500SRP
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
SIDAC 140-170V 1A DO214
Thyristors - DIACs, SIDACs
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
C BEND
Single
Current Rating :
1A
Voltage - Breakover :
140V~170V
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Max Output Current :
1A
Published :
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Hold Current :
150mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Forward Voltage :
90V