K1500GAP
Mfr.Part #
K1500GAP
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Description
SIDAC 140-170V 1A DO15
Thyristors - DIACs, SIDACs
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Hold Current :
150mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Peak Output :
1A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Breakover :
140V~170V
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Max Output Current :
1A
Supplier Device Package :
DO-15
Datasheets
K1500GAP
Littelfuse K1500GAP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Taiwan Semiconductor
    DIAC-TRIGGER DIODE, 400MW, 34V V
  • Powerex, Inc.
    SIDAC 7-9V 1A TO92
  • STMicroelectronics
    DIAC 35-45V 2A DO35
  • STMicroelectronics
    DIAC 28-36V 2A MINIMELF
    SIDAC 240-280V 1A DO214