K150J10C0GF5TH5
Mfr.Part #
K150J10C0GF5TH5
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
5.0038mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Formed Leads
Depth :
2.3mm
Size Code :
Radial
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Dielectric :
C0G
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
3.6mm
Packing Method :
TR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
15pF
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Style :
Formed Leads
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
K150J10C0GF5TH5
Vishay K150J10C0GF5TH5
Mono-Kap™ K 15pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial