K1500E70AP
Mfr.Part #
K1500E70AP
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Description
SIDAC 140-170V 1A TO92
Package / Case :
Voltage - Breakover :
140V~170V
1
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
No
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Form :
Wire
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
2
Case Connection :
Isolated
Hold Current :
150mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RMS Current (Irms) :
1A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
3
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA