K1500E70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K1500E70
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Datasheet
Download
Description
SIDAC 140-170V 1A TO92
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - DIACs, SIDACs
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
No
Configuration :
Single
Current - Breakover :
10μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Voltage :
90V
Number of Pins :
2
Terminal Position :
BOTTOM
Mount :
Through Hole
Hold Current :
150mA
Pin Count :
3
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
RMS Current (Irms) :
1A
Case Connection :
Isolated
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakover :
140V~170V
Forward Current :
5A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Packaging :
Bulk
Current Rating :
1A
Number of Elements :
1
Trigger Device Type :
SIDAC
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Weight :
453.59237mg
Lead Free :
Lead Free
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Output Current :
1A
Datasheets
K1500E70
Littelfuse K1500E70
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Taiwan Semiconductor
    DIAC-TRIGGER DIODE, 400MW, 34V V
  • Powerex, Inc.
    SIDAC 7-9V 1A TO92
  • STMicroelectronics
    DIAC 35-45V 2A DO35
  • STMicroelectronics
    DIAC 28-36V 2A MINIMELF
    SIDAC 240-280V 1A DO214