K150J15C0GH5TH5
Mfr.Part #
K150J15C0GH5TH5
Description
CAP CER 15PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
100V
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Depth :
2.5mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead Pitch :
5.0038mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Length :
4mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Capacitance :
15pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
C0G
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
K150J15C0GH5TH5
Vishay K150J15C0GH5TH5
Mono-Kap™ K 15pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial