K150J15C0GH53H5
Mfr.Part #
K150J15C0GH53H5
Description
CAP CER 15PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Tolerance :
±5%
Mono-Kap™ K
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
15pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead/Base Style :
Formed Leads
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Length :
4mm
Lead Style :
Formed Leads
Depth :
2.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Pitch :
5.0038mm
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Datasheets
K150J15C0GH53H5
Vishay K150J15C0GH53H5
Mono-Kap™ K 15pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial