IXTH88N15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH88N15
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 88A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Application :
SWITCHING
Series :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
MOSFET
Pbfree Code :
yes
Published :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
88A Tc
RoHS :
Details
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4000pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Product Type :
MOSFET
DS Breakdown Voltage-Min :
150 V
Continuous Drain Current (ID) :
88A
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Height :
21.46 mm
Rise Time :
33ns
Transistor Type :
1 P-Channel
Mounting Style :
Fall Time (Typ) :
18 ns
Power Dissipation-Max :
400W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
170nC @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
22m Ω @ 44A, 10V
Brand :
IXYS
Element Configuration :
Single
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Terminal Position :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
400W
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Channels :
1 Channel
Base Product Number :
IXTH88
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Package :
Box
Number of Pins :
3
Packaging :
Tube
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Case Connection :
DRAIN
FET Feature :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-247-3
Channel Mode :
Enhancement
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Number of Terminals :
3
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Subcategory :
MOSFETs
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Transistor Polarity :
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR
Pin Count :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Configuration :
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Drain-source On Resistance-Max :
0.022Ohm
IXYS
Power Dissipation (Max) :
400W (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
352 A
Product Status :
Obsolete
Surface Mount :
No
Length :
16.26 mm
Width :
5.3 mm
Number of Terminations :
Datasheets
IXTH88N15
Littelfuse IXTH88N15
N-Channel Tube 22m Ω @ 44A, 10V ±20V 4000pF @ 25V 170nC @ 10V 150V TO-247-3
IXTH88N15 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 1500 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 4000pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 150V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 150V.As a result of its turn-off delay time, which is 80 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 352 A, its maximum pulsed drain current.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.In order for DS breakdown voltage to remain above 150 V, it should remain above the 150 V level.The transistor must receive a 150V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXTH88N15 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 88A
a drain-to-source breakdown voltage of 150V voltage
the turn-off delay time is 80 ns
based on its rated peak drain current 352 A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)