IXTH75N15
Mfr.Part #
IXTH75N15
Description
MOSFET N-CH 150V 75A TO247
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Case Connection :
DRAIN
Pin Count :
3
Channel Mode :
Enhancement
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Application :
SWITCHING
MOSFET
Drain-source On Resistance-Max :
0.023Ohm
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
3
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Transistor Polarity :
N-Channel
Element Configuration :
TO-247-3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
300A
Mount :
Through Hole
Length :
16.26 mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
DS Breakdown Voltage-Min :
150 V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
Qualification Status :
Not Qualified
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5400pF @ 25V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Terminal Position :
Single
Series :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Width :
5.3 mm
Subcategory :
MOSFETs
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
210nC @ 10V
Power Dissipation (Max) :
330W (Tc)
Vgs (Max) :
±20V
Surface Mount :
No
Tube
Number of Terminations :
Transistor Element Material :
SILICON
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
23m Ω @ 500mA, 10V
Power Dissipation :
330W
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Mounting Type :
Transistor Type :
1 N-Channel
Number of Elements :
1
Height :
21.46 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Pbfree Code :
yes
Rise Time :
33ns
Turn-Off Delay Time :
70 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Base Product Number :
IXTH75
Continuous Drain Current (ID) :
75A
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Feature :
Fall Time (Typ) :
17 ns
Terminal Form :
Power Dissipation-Max :
330W Tc
Datasheets
IXTH75N15
Littelfuse IXTH75N15
N-Channel Tube 23m Ω @ 500mA, 10V ±20V 5400pF @ 25V 210nC @ 10V 150V TO-247-3
IXTH75N15 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 1500 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 5400pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 75A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=150V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 150V (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 70 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 300A.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 150 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 150V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXTH75N15 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 75A
a drain-to-source breakdown voltage of 150V voltage
the turn-off delay time is 70 ns
based on its rated peak drain current 300A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)