IXTH64N65X
Mfr.Part #
IXTH64N65X
Description
MOSFET N-CH 650V 64A TO247
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
51m Ω @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Tradename :
HiPerFET
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5500pF @ 25V
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
143nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
890W Tc
Rise Time :
25 ns
Base Product Number :
IXTH64
Continuous Drain Current (ID) :
64A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Feature :
Subcategory :
MOSFETs
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation (Max) :
890W (Tc)
Series :
Factory Lead Time :
15 Weeks
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
64A Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
IXTH64N65X
Littelfuse IXTH64N65X
N-Channel Tube 51m Ω @ 32A, 10V ±30V 5500pF @ 25V 143nC @ 10V 650V TO-247-3
IXTH64N65X Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 5500pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 64A amps.To operate this transistor, you will need a 650V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IXTH64N65X Features
a continuous drain current (ID) of 64A
a 650V drain to source voltage (Vdss)