IXTH500N04T2
Mfr.Part #
IXTH500N04T2
Description
MOSFET N-CH 40V 500A TO247
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-609 Code :
e1
Power Dissipation-Max :
1000W Tc
Width :
5.3 mm
Length :
16.26 mm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Type :
TrenchT2 Power MOSFET
Rise Time :
16 ns
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
28 Weeks
Vgs (Max) :
±20V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 250µA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.6m Ω @ 100A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
1kW
Continuous Drain Current (ID) :
500A
Height :
21.46 mm
Case Connection :
DRAIN
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Tradename :
HiPerFET
Base Product Number :
IXTH500
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
500A Tc
Avalanche Energy Rating (Eas) :
800 mJ
DS Breakdown Voltage-Min :
40V
Series :
TrenchT2™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
405nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
25000pF @ 25V
IXYS
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Power Dissipation (Max) :
1000W (Tc)
Datasheets
IXTH500N04T2
Littelfuse IXTH500N04T2
N-Channel Tube 1.6m Ω @ 100A, 10V ±20V 25000pF @ 25V 405nC @ 10V 40V TO-247-3
IXTH500N04T2 Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 800 mJ.A device's maximal input capacitance is 25000pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 500A, which represents the maximum continuous current it can conduct.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 40V.This transistor requires a 40V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXTH500N04T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ
a continuous drain current (ID) of 500A
a 40V drain to source voltage (Vdss)