IXTH48N15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH48N15
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 48A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
32m Ω @ 500mA, 10V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Turn-Off Delay Time :
68 ns
Number of Terminations :
3
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Brand :
IXYS
Number of Pins :
3
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Vgs(th) (Max) @ Id :
Subcategory :
MOSFETs
Base Product Number :
IXTH48
Channel Mode :
Enhancement
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
Through Hole
Package / Case :
TO-247-3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Channels :
1 Channel
Power Dissipation-Max :
180W Tc
Packaging :
Tube
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
192A
Terminal Form :
IXYS
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Length :
16.26 mm
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Case Connection :
DRAIN
Product Status :
Active
Fall Time (Typ) :
17 ns
RoHS :
Details
Package :
Tube
Series :
Continuous Drain Current (ID) :
48A
Product Type :
MOSFET
DS Breakdown Voltage-Min :
150 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Polarity :
N-Channel
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1000 mJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Type :
1 N-Channel
FET Feature :
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
Configuration :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3200pF @ 25V
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation (Max) :
180W (Tc)
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Pin Count :
Transistor Application :
SWITCHING
Qualification Status :
Not Qualified
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Width :
5.3 mm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Product Category :
MOSFET
Published :
Drain-source On Resistance-Max :
0.032 Ω
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
48A Tc
Number of Terminals :
Surface Mount :
No
Mount :
Rise Time :
20ns
Height :
21.46 mm
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
180W
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
140nC @ 10V
Datasheets
IXTH48N15
Littelfuse IXTH48N15
N-Channel Tube 32m Ω @ 500mA, 10V ±20V 3200pF @ 25V 140nC @ 10V 150V TO-247-3
IXTH48N15 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 1000 mJ.A device's maximum input capacitance is 3200pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 48A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=150V, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of 150V voltage.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 68 ns.Its maximum pulsed drain current is 192A, which is also its maximum rating peak drainage current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 150 V.To operate this transistor, you need to apply a 150V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTH48N15 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1000 mJ
a continuous drain current (ID) of 48A
a drain-to-source breakdown voltage of 150V voltage
the turn-off delay time is 68 ns
based on its rated peak drain current 192A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)