IXTH30N50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH30N50
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 30A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package :
Tube
FET Type :
N-Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
IXYS
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
FET Feature :
Power Dissipation Ambient-Max :
360 W
Number of Channels :
1 Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Channel Mode :
Enhancement
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-247-3
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
170m Ω @ 500mA, 10V
Power Dissipation :
360W
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Power Dissipation (Max) :
360W (Tc)
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Fall Time (Typ) :
26 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5680pF @ 25V
Published :
Reach Compliance Code :
Compliant
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
30 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Height :
21.46 mm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Continuous Drain Current (ID) :
30A
Brand :
IXYS
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Power Dissipation-Max (Abs) :
360 W
Product Status :
Active
Pin Count :
3
Series :
MegaMOS™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
227nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Transistor Application :
SWITCHING
Base Product Number :
IXTH30
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Product Type :
MOSFET
Element Configuration :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Case Connection :
DRAIN
Product Category :
MOSFET
Mounting Style :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Drain-source On Resistance-Max :
0.17Ohm
Turn-Off Delay Time :
110 ns
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Polarity :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Number of Terminals :
Power Dissipation-Max :
360W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mount :
Rise Time :
42ns
Width :
5.3 mm
Polarity/Channel Type :
Transistor Type :
1 N-Channel
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
120A
Length :
16.26 mm
Datasheets
IXTH30N50
Littelfuse IXTH30N50
N-Channel Tube 170m Ω @ 500mA, 10V ±20V 5680pF @ 25V 227nC @ 10V 500V TO-247-3
IXTH30N50 Overview
A device's maximal input capacitance is 5680pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 30A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 500V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.In this device, the drain current is 30 A, which is the maximum continuous current the device can conduct.Its turn-off delay time is 110 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 120A, which is its maximum rated peak drain current.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 500 V.This transistor requires a 500V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXTH30N50 Features
a continuous drain current (ID) of 30A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 110 ns
based on its rated peak drain current 120A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)