IXTH2R4N120P
Mfr.Part #
IXTH2R4N120P
Description
MOSFET N-CH 1200V 2.4A TO247
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.5 Ω @ 500mA, 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
200 mJ
Transistor Polarity :
N-Channel
Power Dissipation (Max) :
125W (Tc)
Through Hole
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Drain-source On Resistance-Max :
7.5 Ω
Series :
Polar™
Length :
16.26 mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37nC @ 10V
Published :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1207pF @ 25V
Drain to Source Breakdown Voltage :
1.2kV
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Turn-Off Delay Time :
70 ns
Transistor Type :
1 N-Channel
SILICON
Power Dissipation-Max (Abs) :
125 W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
28 Weeks
Terminal Form :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Terminals :
3
Continuous Drain Current (ID) :
2.4A
Base Product Number :
IXTH2
Power Dissipation-Max :
125W Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
1200 V
Element Configuration :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation :
125W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
6A
Package Shape :
RECTANGULAR
Height :
21.46 mm
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Fall Time (Typ) :
32 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.4A Tc
Rise Time :
25ns
Mounting Type :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
2.4 A
Surface Mount :
+ 150 C
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Width :
5.3 mm
Datasheets
IXTH2R4N120P
Littelfuse IXTH2R4N120P
N-Channel Tube 7.5 Ω @ 500mA, 10V ±20V 1207pF @ 25V 37nC @ 10V 1200V TO-247-3
IXTH2R4N120P Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 200 mJ.A device's maximum input capacitance is 1207pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 2.4A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=1.2kV, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of 1.2kV voltage.Its drain current is 2.4 A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 70 ns.Its maximum pulsed drain current is 6A, which is also its maximum rating peak drainage current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 1200 V.To operate this transistor, you need to apply a 1200V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTH2R4N120P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 200 mJ
a continuous drain current (ID) of 2.4A
a drain-to-source breakdown voltage of 1.2kV voltage
the turn-off delay time is 70 ns
based on its rated peak drain current 6A.
a 1200V drain to source voltage (Vdss)