IXTH24P20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH24P20
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 200V 24A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Channels :
1 Channel
Transistor Polarity :
P-Channel
Transistor Type :
1 P-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
150m Ω @ 500mA, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
96A
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
Continuous Drain Current (ID) :
24A
Factory Lead Time :
28 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
150nC @ 10V
IXYS
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A Tc
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Case Connection :
DRAIN
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e1
Mounting Style :
Through Hole
Mount :
Current Rating :
-24A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Height :
21.46 mm
Pin Count :
3
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Voltage - Rated DC :
-200V
Power Dissipation :
300W
Product Status :
Active
Resistance :
150mOhm
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn-Off Delay Time :
68 ns
RoHS :
Details
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Lead Free :
Lead Free
Transistor Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4200pF @ 25V
Element Configuration :
Single
Package / Case :
TO-247-3
Type :
Standard Power MOSFET
Number of Pins :
3
Rise Time :
29ns
Vgs (Max) :
±20V
Radiation Hardening :
No
Product Category :
MOSFET
Fall Time (Typ) :
28 ns
Brand :
IXYS
Packaging :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
MOSFET
Length :
16.26 mm
FET Type :
P-Channel
Base Product Number :
IXTH24
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Drain to Source Breakdown Voltage :
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Channel Mode :
Enhancement
Series :
Width :
5.3 mm
Package :
Tube
Number of Elements :
1
FET Feature :
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Number of Terminations :
Datasheets
IXTH24P20
Littelfuse IXTH24P20
P-Channel Tube 150m Ω @ 500mA, 10V ±20V 4200pF @ 25V 150nC @ 10V 200V TO-247-3
IXTH24P20 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 4200pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 24A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=-200V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of -200V (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 68 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 96A.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 200V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXTH24P20 Features
a continuous drain current (ID) of 24A
a drain-to-source breakdown voltage of -200V voltage
the turn-off delay time is 68 ns
based on its rated peak drain current 96A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)