IXTH21N50Q
Mfr.Part #
IXTH21N50Q
Description
MOSFET N-CH 500V 21A TO247AD
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Series :
HiPerFET™
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4200pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
21A Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.25Ohm
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Vgs (Max) :
±20V
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXTH)
TO-247-3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1.5 mJ
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Pbfree Code :
yes
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
21A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
IXTH21
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Product Status :
Obsolete
Transistor Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
250m Ω @ 10.5A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
190nC @ 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Surface Mount :
No
IXYS Corporation
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
FET Feature :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
84A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Pin Count :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
IXTH21N50Q
N-Channel Tube 250m Ω @ 10.5A, 10V ±20V 4200pF @ 25V 190nC @ 10V 500V TO-247-3
IXTH21N50Q Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 1.5 mJ.The maximum input capacitance of this device is 4200pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.As shown in the table below, the drain current of this device is 21A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 84A.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 500V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 500V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IXTH21N50Q Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1.5 mJ
based on its rated peak drain current 84A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)