IXTH130N20T
Mfr.Part #
IXTH130N20T
Description
MOSFET N-CH 200V 130A TO247
Series :
TrenchHV™
Base Product Number :
IXTH130
Power Dissipation (Max) :
830W (Tc)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
N-Channel
Tradename :
HiPerFET
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320A
FET Feature :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1000 mJ
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
MOSFET
Factory Lead Time :
30 Weeks
Mounting Style :
Through Hole
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
130A
Product Type :
MOSFET
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Transistor Type :
1 N-Channel
Terminal Position :
Single
IXYS
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
16m Ω @ 500mA, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Rise Time :
18 ns
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
150nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
830W Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.016Ohm
Case Connection :
DRAIN
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
130A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8800pF @ 25V
Channel Mode :
Enhancement
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Subcategory :
MOSFETs
Mount :
Datasheets
IXTH130N20T
Littelfuse IXTH130N20T
N-Channel Tube 16m Ω @ 500mA, 10V ±20V 8800pF @ 25V 150nC @ 10V 200V TO-247-3
IXTH130N20T Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 1000 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 8800pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.There is a peak drain current of 320A, its maximum pulsed drain current.In order for DS breakdown voltage to remain above 200V, it should remain above the 200V level.The transistor must receive a 200V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXTH130N20T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1000 mJ
a continuous drain current (ID) of 130A
based on its rated peak drain current 320A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)