IXTH12N100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTH12N100
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 12A TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.05 Ω @ 6A, 10V
Package / Case :
TO-247-3
Pin Count :
3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rise Time :
33ns
Product Status :
Active
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Series :
MegaMOS™
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Power Dissipation :
300W
Resistance :
1.05Ohm
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
12 A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package Shape :
RECTANGULAR
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Published :
FET Feature :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4000pF @ 25V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Transistor Application :
SWITCHING
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain-source On Resistance-Max :
1.05 Ω
Number of Terminations :
3
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation Ambient-Max :
300 W
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Number of Pins :
Base Product Number :
IXTH12
Continuous Drain Current (ID) :
12A
Number of Terminals :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
IXYS Corporation
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mount :
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Package :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Power Dissipation-Max (Abs) :
300 W
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Turn-Off Delay Time :
62 ns
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
170nC @ 10V
Fall Time (Typ) :
32 ns
Datasheets
IXTH12N100
Littelfuse IXTH12N100
N-Channel Tube 1.05 Ω @ 6A, 10V ±20V 4000pF @ 25V 170nC @ 10V 1000V TO-247-3
IXTH12N100 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 4000pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 1kV drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 1kV.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 12 A.As a result of its turn-off delay time, which is 62 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 48A, its maximum pulsed drain current.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.In order for DS breakdown voltage to remain above 1000 V, it should remain above the 1000 V level.The transistor must receive a 1000V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXTH12N100 Features
a continuous drain current (ID) of 12A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 62 ns
based on its rated peak drain current 48A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)