IXTA60N20T
Mfr.Part #
IXTA60N20T
Description
MOSFET N-CH 200V 60A TO263
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Transistor Application :
SWITCHING
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Trench™
Factory Lead Time :
30 Weeks
FET Feature :
Transistor Element Material :
SILICON
Surface Mount :
yes
Case Connection :
DRAIN
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max (Abs) :
500 W
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±20V
ECCN Code :
EAR99
Tradename :
HiPerFET
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminals :
2
Continuous Drain Current (ID) :
60A
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Pin Count :
3
Package :
Tube
MOSFET
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Position :
Single
JEDEC-95 Code :
TO-263AA
Avalanche Energy Rating (Eas) :
700 mJ
IXYS
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
73nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
Mount :
Surface Mount
Published :
Polarity/Channel Type :
MOSFET
Operating Temperature (Max) :
175°C
Number of Channels :
1 Channel
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Operating Temperature :
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
60 A
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
Drain-source On Resistance-Max :
0.04Ohm
Product Status :
Active
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
60A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Transistor Polarity :
Base Product Number :
IXTA60
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
150A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4530pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
40m Ω @ 30A, 10V
Mounting Type :
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Package Shape :
RECTANGULAR
Datasheets
IXTA60N20T
Littelfuse IXTA60N20T
N-Channel Tube 40m Ω @ 30A, 10V ±20V 4530pF @ 25V 73nC @ 10V 200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA60N20T Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 4530pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [60A], which is its maximum continuous current.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 60 A.A maximum pulsed drain current of 150A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 200V.In order to operate this transistor, a voltage of 200V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTA60N20T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ
a continuous drain current (ID) of 60A
based on its rated peak drain current 150A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)