IXTA102N15T-TRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTA102N15T-TRL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 102A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Rise Time :
14 ns
Product Category :
MOSFET
Brand :
IXYS
Power Dissipation-Max :
455W Tc
Package / Case :
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
30 Weeks
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation (Max) :
455W (Tc)
Product Status :
Active
Subcategory :
MOSFETs
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
IXTA102
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5220pF @ 25V
Transistor Polarity :
N-Channel
FET Feature :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Channels :
1 Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 51A, 10V
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
87nC @ 10V
RoHS :
Details
Tradename :
HiPerFET
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Packaging :
Reel
Transistor Type :
1 N-Channel
IXYS
Product Type :
MOSFET
Channel Mode :
Enhancement
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Series :
Trench
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
102A Tc
Datasheets
IXTA102N15T-TRL
Littelfuse IXTA102N15T-TRL
N-Channel Reel 18m Ω @ 51A, 10V ±20V 5220pF @ 25V 87nC @ 10V 150V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA102N15T-TRL Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 5220pF @ 25V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 150V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IXTA102N15T-TRL Features
a 150V drain to source voltage (Vdss)