IXFR58N20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFR58N20
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ISOPLUS247™
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 50A ISOPLUS247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Elements :
1
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Package / Case :
ISOPLUS247™
Transistor Polarity :
N-Channel
Product Status :
Active
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Brand :
IXYS
Number of Terminations :
3
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3600pF @ 25V
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pin Count :
3
Transistor Type :
1 N-Channel
Case Connection :
Isolated
Mounting Style :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Continuous Drain Current (ID) :
50A
JESD-609 Code :
e1
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 4mA
Product Category :
MOSFET
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
26 Weeks
Package :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
IXFR58
Transistor Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
140nC @ 10V
Tradename :
HiPerFET
Drain-source On Resistance-Max :
0.04Ohm
FET Feature :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A Tc
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1000 mJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
232A
Transistor Application :
SWITCHING
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
40m Ω @ 29A, 10V
Series :
HiPerFET™
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
MOSFET
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
FET Type :
N-Channel
IXYS
Number of Channels :
1 Channel
Datasheets
IXFR58N20
Littelfuse IXFR58N20
N-Channel Tube 40m Ω @ 29A, 10V ±20V 3600pF @ 25V 140nC @ 10V 200V ISOPLUS247™
IXFR58N20 Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 1000 mJ.A device's maximal input capacitance is 3600pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 50A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 232A, which is its maximum rated peak drain current.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 200V.This transistor requires a 200V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXFR58N20 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1000 mJ
a continuous drain current (ID) of 50A
based on its rated peak drain current 232A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)