IXFR32N100P
Mfr.Part #
IXFR32N100P
Package / Case
ISOPLUS247™
Description
MOSFET N-CH 1000V 18A ISOPLUS247
Package / Case :
ISOPLUS247™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
225nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max (Abs) :
320 W
Base Product Number :
IXFR32
Mount :
Through Hole
Vgs(th) (Max) @ Id :
6.5V @ 1mA
Power Dissipation-Max :
320W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
340m Ω @ 16A, 10V
Fall Time (Typ) :
43 ns
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
Channel Mode :
Enhancement
Continuous Drain Current (ID) :
18A
Rise Time :
55ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Element Configuration :
Single
Width :
5.21 mm
JESD-609 Code :
e1
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation (Max) :
320W (Tc)
Surface Mount :
No
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Tube
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Drain-source On Resistance-Max :
0.34 Ω
Number of Terminals :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
30 Weeks
Published :
Transistor Type :
1 N-Channel
Power Dissipation :
320W
Mounting Type :
Polarity/Channel Type :
Vgs (Max) :
±30V
Terminal Position :
Terminal Form :
Turn-Off Delay Time :
76 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Tc
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
21.34 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Pins :
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
FET Feature :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, AVALANCHE RATED
Series :
HiPerFET™, PolarP2™
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Details
Length :
16.13 mm
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
75A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Transistor Element Material :
SILICON
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
18 A
Number of Channels :
1 Channel
Pbfree Code :
yes
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Product Type :
MOSFET
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
14200pF @ 25V
Datasheets
IXFR32N100P
Littelfuse IXFR32N100P
N-Channel Tube 340m Ω @ 16A, 10V ±30V 14200pF @ 25V 225nC @ 10V 1000V ISOPLUS247™
IXFR32N100P Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 1500 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 14200pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 18A.With a drain-source breakdown voltage of 1kV and a drain-source current flow rate of 1, this device has a drain-source breakdown voltage of 1kV.18 A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 76 ns.Peak drain current for this device is 75A, which is its maximum pulsed drain current.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 1000 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 1000V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXFR32N100P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 18A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 76 ns
based on its rated peak drain current 75A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)