IXFA76N15T2
Mfr.Part #
IXFA76N15T2
Description
MOSFET N-CH 150V 76A TO263AA
Drain-source On Resistance-Max :
0.02Ohm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
350W Tc
JEDEC-95 Code :
TO-263AA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
20m Ω @ 38A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5800pF @ 25V
DS Breakdown Voltage-Min :
150V
Base Product Number :
IXFA76
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
Series :
HiPerFET™, TrenchT2™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
97nC @ 10V
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
IXYS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
76A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Continuous Drain Current (ID) :
76A
Supplier Device Package :
TO-263AA
Pin Count :
3
Power Dissipation (Max) :
350W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Datasheets
IXFA76N15T2
Littelfuse IXFA76N15T2
N-Channel Tube 20m Ω @ 38A, 10V ±20V 5800pF @ 25V 97nC @ 10V 150V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXFA76N15T2 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 500 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 5800pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 76A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 200A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 150V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 150V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXFA76N15T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 500 mJ
a continuous drain current (ID) of 76A
based on its rated peak drain current 200A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)