IXFA110N15T2-TRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFA110N15T2-TRL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 110A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Brand :
IXYS
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A Tc
Number of Channels :
1 Channel
Package :
Tape and Reel (TR)
Vgs (Max) :
±20V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
IXYS
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8600pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Transistor Polarity :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13m Ω @ 500mA, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
150nC @ 10V
Product Type :
MOSFET
Base Product Number :
IXFA110
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
MOSFETs
FET Feature :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Channel Mode :
Enhancement
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rise Time :
16 ns
Factory Lead Time :
30 Weeks
Series :
TrenchT2™
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Power Dissipation-Max :
480W Tc
Power Dissipation (Max) :
480W (Tc)
Package / Case :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Type :
1 N-Channel
Product Category :
MOSFET
Supplier Device Package :
TO-263AA (IXFA)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Datasheets
IXFA110N15T2-TRL
Littelfuse IXFA110N15T2-TRL
N-Channel Tape & Reel (TR) 13m Ω @ 500mA, 10V ±20V 8600pF @ 25V 150nC @ 10V 150V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXFA110N15T2-TRL Overview
The maximum input capacitance of this device is 8600pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 150V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IXFA110N15T2-TRL Features
a 150V drain to source voltage (Vdss)