IXFA12N65X2-TRL
Mfr.Part #
IXFA12N65X2-TRL
Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO263
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
180W Tc
Rise Time :
26 ns
Base Product Number :
IXFA12
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1134pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation (Max) :
180W (Tc)
IXYS
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
310m Ω @ 6A, 10V
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
18.5nC @ 10V
Series :
HiPerFET™, Ultra X2
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging :
Reel
Datasheets
IXFA12N65X2-TRL
Littelfuse IXFA12N65X2-TRL
N-Channel Reel 310m Ω @ 6A, 10V ±30V 1134pF @ 25V 18.5nC @ 10V 650V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXFA12N65X2-TRL Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 1134pF @ 25V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 650V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXFA12N65X2-TRL Features
a 650V drain to source voltage (Vdss)