IXFA50N20X3
Mfr.Part #
IXFA50N20X3
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 200V 50A TO263
Rise Time :
24 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2100pF @ 25V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation (Max) :
240W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30m Ω @ 25A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Style :
SMD/SMT
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A Tc
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max :
240W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
33nC @ 10V
Subcategory :
MOSFETs
Vgs (Max) :
±20V
Base Product Number :
IXFA50
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1mA
Series :
HiPerFET™, Ultra X3
Datasheets
IXFA50N20X3
Littelfuse IXFA50N20X3
N-Channel Tube 30m Ω @ 25A, 10V ±20V 2100pF @ 25V 33nC @ 10V 200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXFA50N20X3 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 2100pF @ 25V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 200V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXFA50N20X3 Features
a 200V drain to source voltage (Vdss)