IXFA38N30X3
Mfr.Part #
IXFA38N30X3
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 300V 38A TO263
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2240pF @ 25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1mA
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
IXYS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
38A Tc
Power Dissipation (Max) :
240W (Tc)
N-Channel
Subcategory :
MOSFETs
Package / Case :
FET Feature :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
50m Ω @ 19A, 10V
Supplier Device Package :
TO-263
Rise Time :
23 ns
Base Product Number :
IXFA38
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max :
240W Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
IXFA38N30X3
Littelfuse IXFA38N30X3
N-Channel Tube 50m Ω @ 19A, 10V ±20V 2240pF @ 25V 35nC @ 10V 300V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXFA38N30X3 Overview
The maximum input capacitance of this device is 2240pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 300V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IXFA38N30X3 Features
a 300V drain to source voltage (Vdss)