IXFA30N25X3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFA30N25X3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CHANNEL 250V 30A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
21nC @ 10V
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Tradename :
HiPerFET
Transistor Type :
1 N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
176W Tc
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Channels :
1 Channel
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1450pF @ 25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
MOSFET
Channel Mode :
Enhancement
Brand :
IXYS
Product Category :
MOSFET
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Polarity :
N-Channel
Packaging :
Tube
Product Status :
Active
FET Feature :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Supplier Device Package :
TO-263
Rise Time :
24 ns
Package :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 500μA
Package / Case :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
60m Ω @ 15A, 10V
Series :
HiPerFET™
Subcategory :
MOSFETs
IXYS
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Power Dissipation (Max) :
176W (Tc)
Vgs (Max) :
±20V
Base Product Number :
IXFA30
Configuration :
Single
Datasheets
IXFA30N25X3
Littelfuse IXFA30N25X3
N-Channel Tube 60m Ω @ 15A, 10V ±20V 1450pF @ 25V 21nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXFA30N25X3 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1450pF @ 25V.In order to operate this transistor, a voltage of 250V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXFA30N25X3 Features
a 250V drain to source voltage (Vdss)