IXFA180N10T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFA180N10T2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
FET Type :
N-Channel
IXYS
Drain-source On Resistance-Max :
0.006Ohm
Polarity/Channel Type :
N-Channel
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
180 A
Channel Mode :
Enhancement
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Series :
GigaMOS™, HiPerFET™, TrenchT2™
Package / Case :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case Connection :
DRAIN
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Package :
Tube
Number of Elements :
1
Number of Channels :
1 Channel
Avalanche Energy Rating (Eas) :
750 mJ
Product Category :
MOSFET
Brand :
IXYS
Base Product Number :
IXFA180
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10500pF @ 25V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Transistor Polarity :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Continuous Drain Current (ID) :
180A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
450A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6m Ω @ 50A, 10V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
30 Weeks
Transistor Application :
SWITCHING
Package Shape :
RECTANGULAR
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
185nC @ 10V
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation-Max :
480W Tc
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation (Max) :
480W (Tc)
Pin Count :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
FET Feature :
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminals :
2
Input Capacitance :
10.5 nF
Qualification Status :
Not Qualified
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Power Dissipation-Max (Abs) :
480 W
Mounting Style :
SMD/SMT
Tradename :
HiPerFET
Max Power Dissipation :
480 W
Rds On Max :
6 mΩ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supplier Device Package :
TO-263 (IXFA)
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
180A Tc
Product Type :
MOSFET
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
IXFA180N10T2
Littelfuse IXFA180N10T2
N-Channel Tube 6m Ω @ 50A, 10V ±20V 10500pF @ 25V 185nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXFA180N10T2 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 750 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 10500pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 180A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 180 A.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 450A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 100V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 100V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXFA180N10T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 750 mJ
a continuous drain current (ID) of 180A
based on its rated peak drain current 450A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)