IXFA16N50P-TRL
Mfr.Part #
IXFA16N50P-TRL
Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO263
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
FET Feature :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
IXYS
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2480pF @ 25V
Base Product Number :
IXFA16
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 2.5mA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
400m Ω @ 8A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rise Time :
25 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
36nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Vgs (Max) :
±30V
Series :
HiPerFET™, Polar
Packaging :
Reel
Factory Lead Time :
30 Weeks
Datasheets
IXFA16N50P-TRL
Littelfuse IXFA16N50P-TRL
N-Channel Reel 400m Ω @ 8A, 10V ±30V 2480pF @ 25V 36nC @ 10V 500V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXFA16N50P-TRL Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2480pF @ 25V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 500V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXFA16N50P-TRL Features
a 500V drain to source voltage (Vdss)