IRGS14C40LTRLP
Mfr.Part #
IRGS14C40LTRLP
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
IGBT 430V 20A TO263AB
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Turn On Time :
3700 ns
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
LOW SATURATION VOLTAGE
Factory Lead Time :
11 Weeks
Td (on/off) @ 25°C :
900ns/6μs
Transistor Application :
AUTOMOTIVE IGNITION
Turn-Off Delay Time :
8.3 μs
Input Type :
Logic
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Collector Emitter Breakdown Voltage :
430V
Element Configuration :
Single
Gate Charge :
27nC
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
2.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rise Time-Max :
4000ns
Max Power Dissipation :
125W
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Gate-Emitter Voltage-Max :
12V
Max Breakdown Voltage :
430V
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.75V @ 5V, 14A
Power - Max :
125W
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
IRGS14C40LPBF
Number of Pins :
3
JESD-609 Code :
e3
Max Collector Current :
20A
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.55V
Turn On Delay Time :
1.35 μs
Operating Temperature :
-40°C~175°C TJ
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.75V