IRF36ER270K
Mfr.Part #
IRF36ER270K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 27UH 390MA 940 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
2.52MHz
Tolerance :
±10%
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel
Series :
IRF-36
Inductance :
27μH
Radiation Hardening :
No
DC Current :
390mA
Supplier Device Package :
Axial
Length :
14mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Current Rating (Amps) :
390mA
Max DC Current :
390mA
Size / Dimension :
0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Material - Core :
Ferrite
Resistance :
940mOhm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
7.6MHz
Lead/Base Style :
Q @ Freq :
55 @ 2.52MHz
DC Resistance (DCR) :
940mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Datasheets
IRF36ER270K
IRF36ER270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD