IPU80R1K4CEAKMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPU80R1K4CEAKMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 800V 3.9A TO251-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DS Breakdown Voltage-Min :
800V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
12A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.4 Ω @ 2.3A, 10V
Number of Elements :
1
Continuous Drain Current (ID) :
3.9A
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CoolMOS™
Avalanche Energy Rating (Eas) :
170 mJ
ECCN Code :
EAR99
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 240μA
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
63W Tc
Pbfree Code :
yes
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
570pF @ 100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.9A Tc
Factory Lead Time :
6 Weeks
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Single
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
IPU80R1K4CEAKMA1
Infineon Technologies IPU80R1K4CEAKMA1
N-Channel Tube 1.4 Ω @ 2.3A, 10V ±20V 570pF @ 100V 23nC @ 10V 800V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
IPU80R1K4CEAKMA1 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 170 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 570pF @ 100V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 3.9A continuous drain current (ID).Peak drain current is 12A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 800V.For this transistor to work, a voltage 800V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IPU80R1K4CEAKMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 170 mJ
a continuous drain current (ID) of 3.9A
based on its rated peak drain current 12A.
a 800V drain to source voltage (Vdss)