IPD80P03P4L07ATMA1
Mfr.Part #
IPD80P03P4L07ATMA1
Description
MOSFET P-CH 30V 80A TO252-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
26 Weeks
Case Connection :
DRAIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5700pF @ 25V
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
Series :
OptiMOS™
Power Dissipation-Max :
88W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Terminal Form :
Gull wing
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
JESD-609 Code :
e3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320A
Power Dissipation :
88W
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
80nC @ 10V
Max Dual Supply Voltage :
-30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 130µA
Turn-Off Delay Time :
15 ns
Vgs (Max) :
+5V, -16V
Transistor Application :
SWITCHING
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
FET Type :
P-Channel
Drain-source On Resistance-Max :
0.0068Ohm
Mount :
Surface Mount
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Halogen Free :
Halogen Free
Lead Free :
Contains Lead
Gate to Source Voltage (Vgs) :
5V
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Fall Time (Typ) :
60 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.8m Ω @ 80A, 10V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Turn On Delay Time :
8 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rise Time :
4ns
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Infineon Technologies IPD80P03P4L07ATMA1
P-Channel Tape & Reel (TR) 6.8m Ω @ 80A, 10V +5V, -16V 5700pF @ 25V 80nC @ 10V 30V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD80P03P4L07ATMA1 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 5700pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 80A continuous drain current (ID).Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 15 ns.Peak drain current is 320A, which is the maximum pulsed drain current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 8 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 5V to 1.In addition to -30V, it supports dual voltages up to the maximum.For this transistor to work, a voltage 30V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (4.5V 10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IPD80P03P4L07ATMA1 Features
a continuous drain current (ID) of 80A
the turn-off delay time is 15 ns
based on its rated peak drain current 320A.
a 30V drain to source voltage (Vdss)