FQD5N20LTM
Mfr.Part #
FQD5N20LTM
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
3.8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
QFET®
Fall Time (Typ) :
50 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rise Time :
90ns
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 37W Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
4 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±20V
Lead Free :
Lead Free
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Element Configuration :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
325pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
6.2nC @ 5V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
60 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.2 Ω @ 1.9A, 10V
Current Rating :
3.8A
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
Weight :
260.37mg
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Turn On Delay Time :
9 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Turn-Off Delay Time :
15 ns
Case Connection :
DRAIN
Power Dissipation :
2.5W
Number of Terminations :
2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.8A Tc