FQD4N25TM
Mfr.Part #
FQD4N25TM
Description
MOSFET N-CH 250V 3A DPAK
Vgs (Max) :
±30V
Turn On Delay Time :
6.8 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3A Tc
JESD-609 Code :
e3
Fall Time (Typ) :
22 ns
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Number of Elements :
1
N-Channel
Weight :
260.37mg
Mount :
Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
6.4 ns
Rise Time :
45ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 37W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.75 Ω @ 1.5A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5.6nC @ 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
4 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
200pF @ 25V
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
DRAIN
Package / Case :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
3A
Power Dissipation :
2.5W
Drain to Source Breakdown Voltage :
250V
Series :
QFET®
Number of Terminations :
2
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Radiation Hardening :
No
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Avalanche Energy Rating (Eas) :
52 mJ
Resistance :
1.75Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Continuous Drain Current (ID) :
3A
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FQD4N25TM
onsemi FQD4N25TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.75 Ω @ 1.5A, 10V ±30V 200pF @ 25V 5.6nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD4N25TM-WS Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 52 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 200pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 3A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 250V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 250VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 3A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 6.4 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 6.8 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQD4N25TM-WS Features
the avalanche energy rating (Eas) is 52 mJ
a continuous drain current (ID) of 3A
a drain-to-source breakdown voltage of 250V voltage