FQD4N20LTF
Mfr.Part #
FQD4N20LTF
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 200V 3.2A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5.2nC @ 5V
Supplier Device Package :
D-Pak
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Published :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
310pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.35Ohm @ 1.6A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.2A Tc
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 30W Tc
Series :
QFET®
Datasheets
FQD4N20LTF
onsemi FQD4N20LTF
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.35Ohm @ 1.6A, 10V ±20V 310pF @ 25V 5.2nC @ 5V 200V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD4N20LTF Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 310pF @ 25V.Operating this transistor requires a 200V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (5V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
FQD4N20LTF Features
a 200V drain to source voltage (Vdss)