FQB9P25TM
Mfr.Part #
FQB9P25TM
Description
MOSFET P-CH 250V 9.4A D2PAK
Stock
739
In Stock :
739
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn On Delay Time :
20 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
650 mJ
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 120W Tc
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Number of Pins :
3
Current Rating :
-9.4A
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Voltage - Rated DC :
-250V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Type :
P-Channel
Published :
2016
Element Configuration :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
9.4A Tc
1
Radiation Hardening :
No
Mount :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1180pF @ 25V
ECCN Code :
EAR99
Drain to Source Breakdown Voltage :
-250V
Continuous Drain Current (ID) :
9.4A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
1.31247g
Turn-Off Delay Time :
45 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
38nC @ 10V
Fall Time (Typ) :
65 ns
Vgs (Max) :
±30V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Power Dissipation :
3.13W
Drain-source On Resistance-Max :
0.62Ohm
Lead Free :
Lead Free
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
620m Ω @ 4.7A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
yes
Rise Time :
150ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Datasheets
FQB9P25TM
onsemi FQB9P25TM
P-Channel Tape & Reel (TR) 620m Ω @ 4.7A, 10V ±30V 1180pF @ 25V 38nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB9P25TM Description
FQB9P25TM Features
  • -9.4 A, -250 V, RDS(on) = 620 mΩ (Max.) @ VGS = -10 V, ID = -4.7 A
  • Low Gate Charge (Typ. 29 nC)
  • Low Crss (Typ. 27 pF)
  • 100% Avalanche Tested