FQB9N25CTM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQB9N25CTM
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 250V 8.8A D2PAK
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Position :
Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
DS Breakdown Voltage-Min :
250V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
DRAIN
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
35.2A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
Pin Count :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
430m Ω @ 4.4A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8.8A Tc
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
285 mJ
Series :
QFET®
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
8.8A
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Drain-source On Resistance-Max :
0.43Ohm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
710pF @ 25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 74W Tc
Mounting Type :
Surface Mount
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs (Max) :
±30V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Surface Mount :
yes
Datasheets
FQB9N25CTM
Fairchild Semiconductor FQB9N25CTM
N-Channel Tape & Reel (TR) 430m Ω @ 4.4A, 10V ±30V 710pF @ 25V 35nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB9N25CTM Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 285 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 710pF @ 25V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 8.8A.There is a peak drain current of 35.2A, its maximum pulsed drain current.In order for DS breakdown voltage to remain above 250V, it should remain above the 250V level.The transistor must receive a 250V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
FQB9N25CTM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 285 mJ
based on its rated peak drain current 35.2A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)