FQB3N30TM
- Mfr.Part #
- FQB3N30TM
- Manufacturer
- Fairchild Semiconductor
- Package / Case
- TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Datasheet
- Download
- Description
- MOSFET N-CH 300V 3.2A D2PAK
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- Terminal Form :
- Gull wing
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 3.2A Tc
- Drain Current-Max (Abs) (ID) :
- 3.2A
- Pin Count :
- 3
- Number of Elements :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C~150°C TJ
- Avalanche Energy Rating (Eas) :
- 140 mJ
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 2.2 Ω @ 1.6A, 10V
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 230pF @ 25V
- Configuration :
- SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
- Transistor Application :
- SWITCHING
- Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
- 10V
- FET Type :
- N-Channel
- Transistor Element Material :
- SILICON
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Terminal Position :
- Single
- JESD-30 Code :
- R-PSSO-G2
- Power Dissipation-Max :
- 3.13W Ta 55W Tc
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 5V @ 250μA
- Case Connection :
- DRAIN
- Series :
- QFET®
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 300V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- DS Breakdown Voltage-Min :
- 300V
- Operating Mode :
- ENHANCEMENT MODE
- Surface Mount :
- yes
- Qualification Status :
- COMMERCIAL
- Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
- 12.8A
- Package / Case :
- Pbfree Code :
- yes
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 7nC @ 10V
- Number of Terminations :
- 2
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- JESD-609 Code :
- e3
- Terminal Finish :
- MATTE TIN
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Vgs (Max) :
- ±30V
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Datasheets
- FQB3N30TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 2.2 Ω @ 1.6A, 10V ±30V 230pF @ 25V 7nC @ 10V 300V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB3N30TM Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 140 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 230pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 3.2A.Peak drain current is 12.8A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 300V.For this transistor to work, a voltage 300V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQB3N30TM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 140 mJ
based on its rated peak drain current 12.8A.
a 300V drain to source voltage (Vdss)