FQB19N10LTM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQB19N10LTM
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 19A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
870pF @ 25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
19A
Series :
QFET®
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 75W Tc
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 9.5A, 10V
Number of Elements :
1
Case Connection :
DRAIN
Transistor Application :
SWITCHING
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
19A Tc
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Pin Count :
3
Terminal Position :
Single
Drain-source On Resistance-Max :
0.11Ohm
JESD-609 Code :
e3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
5V 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
220 mJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
18nC @ 5V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
76A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
FET Type :
N-Channel
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
FQB19N10LTM
onsemi FQB19N10LTM
N-Channel Tape & Reel (TR) 100m Ω @ 9.5A, 10V ±20V 870pF @ 25V 18nC @ 5V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB19N10LTM Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 220 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 870pF @ 25V.19A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 76A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 100V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 100V.Using drive voltage (5V 10V) reduces this device's overall power consumption.
FQB19N10LTM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 220 mJ
based on its rated peak drain current 76A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)