FQB16N25CTM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQB16N25CTM
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 250V 15.6A D2PAK
Stock
845
In Stock :
845
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
15.6A
DS Breakdown Voltage-Min :
250V
Surface Mount :
yes
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
62.4A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±30V
Mounting Type :
Surface Mount
Case Connection :
DRAIN
Terminal Position :
Single
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Reach Compliance Code :
Unknown
Avalanche Energy Rating (Eas) :
410 mJ
Drain-source On Resistance-Max :
0.27Ohm
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 139W Tc
Pin Count :
3
Qualification Status :
COMMERCIAL
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Application :
SWITCHING
Series :
QFET®
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1.08pF @ 25V
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
53.5nC @ 10V
Number of Terminations :
2
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15.6A Tc
Package / Case :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
270m Ω @ 7.8A, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Datasheets
FQB16N25CTM
Fairchild Semiconductor FQB16N25CTM
N-Channel Tape & Reel (TR) 270m Ω @ 7.8A, 10V ±30V 1.08pF @ 25V 53.5nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB16N25CTM Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 410 mJ.A device's maximal input capacitance is 1.08pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.In this device, the drain current is 15.6A, which is the maximum continuous current the device can conduct.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 62.4A, which is its maximum rated peak drain current.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 250V.This transistor requires a 250V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
FQB16N25CTM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 410 mJ
based on its rated peak drain current 62.4A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)