FQB14N30TM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQB14N30TM
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 300V 14.4A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
Surface Mount :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
290m Ω @ 7.2A, 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Qualification Status :
COMMERCIAL
Drain-source On Resistance-Max :
0.29Ohm
Pin Count :
3
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±30V
Case Connection :
DRAIN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Avalanche Energy Rating (Eas) :
600 mJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40nC @ 10V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1.36pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14.4A Tc
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
14.4A
JESD-609 Code :
e3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
57.6A
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
FET Type :
N-Channel
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
QFET®
DS Breakdown Voltage-Min :
300V
Terminal Position :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation-Max :
3.13W Ta 147W Tc
Datasheets
FQB14N30TM
onsemi FQB14N30TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 290m Ω @ 7.2A, 10V ±30V 1.36pF @ 25V 40nC @ 10V 300V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB14N30TM Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 600 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1.36pF @ 25V.14.4A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 57.6A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 300V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 300V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
FQB14N30TM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 600 mJ
based on its rated peak drain current 57.6A.
a 300V drain to source voltage (Vdss)