FDPF680N10T
Mfr.Part #
FDPF680N10T
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 100V 12A TO220F
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Packaging :
Tube
Drain-source On Resistance-Max :
0.068Ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
68m Ω @ 6A, 10V
Power Dissipation :
24W
Radiation Hardening :
No
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Case Connection :
Isolated
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1000pF @ 50V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Power Dissipation-Max :
24W Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Published :
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Transistor Application :
SWITCHING
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Continuous Drain Current (ID) :
12A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Fall Time (Typ) :
6 ns
Turn On Delay Time :
13 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Single
Rise Time :
19ns
Transistor Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
13 Weeks
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
JESD-609 Code :
e3
Turn-Off Delay Time :
18 ns
Weight :
2.27g
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10.36mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Width :
4.9mm
Height :
16.07mm
Series :
PowerTrench®
Number of Terminations :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17nC @ 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
50.4 mJ
Datasheets
FDPF680N10T
onsemi FDPF680N10T
N-Channel Tube 68m Ω @ 6A, 10V ±20V 1000pF @ 50V 17nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FDPF680N10T Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 50.4 mJ.A device's maximal input capacitance is 1000pF @ 50V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 12A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 100V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.Its turn-off delay time is 18 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 48A, which is its maximum rated peak drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 13 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
FDPF680N10T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 50.4 mJ
a continuous drain current (ID) of 12A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage
the turn-off delay time is 18 ns
based on its rated peak drain current 48A.