FDPF12N35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDPF12N35
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 350V 12A TO220F
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1.11pF @ 25V
Number of Terminations :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
335 mJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Case Connection :
DRAIN
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380m Ω @ 6A, 10V
Number of Elements :
Series :
UniFET™
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
12A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain-source On Resistance-Max :
0.38Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
350V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
31.3W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
350V