FDPF33N25TRDTU
Mfr.Part #
FDPF33N25TRDTU
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Formed Leads
Description
MOSFET N-CHANNEL 250V TO220F
Stock
432
In Stock :
432
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Weight :
2.565g
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mount :
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Vgs (Max) :
±30V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
48nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
37W Tc
HTS Code :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2135pF @ 25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
94m Ω @ 16.5A, 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
33A
Datasheets
FDPF33N25TRDTU
onsemi FDPF33N25TRDTU
N-Channel Tube 94m Ω @ 16.5A, 10V ±30V 2135pF @ 25V 48nC @ 10V 250V TO-220-3 Full Pack, Formed Leads
FDPF33N25TRDTU Overview
A device's maximum input capacitance is 2135pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 33A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.To operate this transistor, you need to apply a 250V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
FDPF33N25TRDTU Features
a 250V drain to source voltage (Vdss)