FDPF20N50T
Mfr.Part #
FDPF20N50T
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 500V 20A TO220F
Stock
779
In Stock :
779
Power Dissipation-Max :
38.5W Tc
Power Dissipation :
38.5W
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
TO-220AB
Case Connection :
Isolated
Width :
4.9mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Fall Time (Typ) :
105 ns
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Radiation Hardening :
No
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Turn On Delay Time :
95 ns
Height :
16.07mm
Resistance :
230mOhm
Weight :
2.27g
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
59.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3120pF @ 25V
Published :
2013
Rise Time :
375ns
Voltage - Rated DC :
500V
Continuous Drain Current (ID) :
20A
Current Rating :
20A
Length :
10.36mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
230m Ω @ 10A, 10V