FDB10AN06A0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDB10AN06A0
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 12A/75A TO263AB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Power Dissipation-Max :
135W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1840pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Supplier Device Package :
TO-263AB
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10.5mOhm @ 75A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Ta 75A Tc
Published :
Series :
PowerTrench®
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
N-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
FDB10AN06A0
onsemi FDB10AN06A0
N-Channel Tape & Reel (TR) 10.5mOhm @ 75A, 10V ±20V 1840pF @ 25V 37nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FDB10AN06A0 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1840pF @ 25V.Operating this transistor requires a 60V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (6V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
FDB10AN06A0 Features
a 60V drain to source voltage (Vdss)