DMN2990UFB-7B
Mfr.Part #
DMN2990UFB-7B
Package / Case
3-UFDFN
Description
MOSFET N-CH 20V 780MA 3DFN
Factory Lead Time :
15 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
990m Ω @ 100mA, 4.5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
780mA Ta
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
31pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
0.41nC @ 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20V
Package / Case :
3-UFDFN
JESD-609 Code :
e4
Power Dissipation-Max :
520mW Ta
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Vgs (Max) :
±8V
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
1.8V 4.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DMN2990UFB-7B
Diodes Incorporated DMN2990UFB-7B
N-Channel Tape & Reel (TR) 990m Ω @ 100mA, 4.5V ±8V 31pF @ 15V 0.41nC @ 4.5V 20V 3-UFDFN
DMN2990UFB-7B Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 31pF @ 15V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 20V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (1.8V 4.5V).
DMN2990UFB-7B Features
a 20V drain to source voltage (Vdss)